piątek, 4 grudnia 2020

Zabawy mikołajkowe

   Kochani, czy zdajecie sobie sprawę, że ostatnie naprawdę białe Święta mieliśmy w 2010 roku? Na szczęście śnieg i prezenty to tylko dodatek do tego wyjątkowego czasu, który możemy spędzić wspólnie z bliskimi. Aby wprowadzić Was w ten świąteczny klimat, mamy kilka interesujących ciekawostek na temat Bożego Narodzenia. 
Kutia- ta słodka potrawa popularna zwłaszcza na Podlasiu uważana jest za magiczną, a to za sprawą pszenicy zapewniającej gospodarzom urodzaj oraz maku, który symbolizuje sen i kontakt z zaświatami.
Dawniej na Podlasiu w celu przystrojenia domostwa zielone gałązki zatykano również za obrazami.
Na stole wigilijnym dziś kładziemy sianko, ale w dawnych czasach były to także ziarna zbóż, groch, mak, a nawet soczewica.
Zwyczaj ubierania choinki na święta dotarł na Kaszuby dość późno, wcześniej w kącie pokoju stawiano snopek zboża.
Śląska tradycja nakazuje podczas Wigilii, aby pod każdym talerzem znalazł się pieniążek, który zapewni dostatek w nadchodzącym roku.
Po kolacji wigilijnej i pasterce górale ruszają na tradycyjne podłazy, czyli odwiedziny. Dawniej podłaźnicy, czyli młodzi mężczyźni, odwiedzali swoje ukochane i składali im życzenia rozsypując w ich domach ziarna owsa. Obecnie podłaźnicy chodzą od drzwi do drzwi, grając i śpiewając kolędy do samego rana.
Pierwsze szopki tworzyli krakowscy majstrowie, którzy dorabiali w ten sposób, nie mając zbyt dużo pracy ze względu na panującą zimę. Z misternie zdobionymi szopkami ruszali kolędować po domach.
Podzielcie się tradycjami świątecznymi z Waszych stron w komentarzach!

PS. Dzieciaki pamiętajcie, żeby dokładnie wyczyścić buciki w sobotę wieczorem! ;)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz