sobota, 19 grudnia 2020

wtorek, 15 grudnia 2020

Jak wygląda Święty Mikołaj?

   Jak wygląda prawdziwy Święty Mikołaj?  Żeby to sprawdzić, przeszukałyśmy nasze albumy ze zdjęciami. Okazało się, że oblicza tego sympatycznego dziadka są różne. Oblicza owe zapewniły nam wyśmienity humor na cały dzień dlatego, zapraszamy Was do podzielenia się Waszymi zdjęciami w komentarzach!
Przypominamy również, że od dzisiaj można wypożyczyć u nas książkę-niespodziankę - idealną na Święta!





piątek, 11 grudnia 2020

Spotkanie online z Ewą Wachowicz

   Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na spotkanie online z Ewą Wachowicz – producentką, dziennikarką i prezenterką telewizyjną.
W 1992 zdobyła tytuł Miss Polonia oraz tytuł III wicemiss w konkursie Miss Świata, a w 1993 tytuł Miss Świata Studentek. W latach 1993-1995 pełniła funkcję rzecznika rządu Waldemara Pawlaka. Od 1993 prezenterka telewizji Polsat. Założyła własną firmę producencką PROMISS. Zajmowała się realizacją programów w Polsacie, m.in. „Poradnik imieninowy”, „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”. W Polsat Café realizowała programy „Gadżety kobiety”, „WySpa”, „Przez żołądek do serca”.
W 2007 zaczęła produkować autorski program kulinarny „Ewa gotuje”. Autorka książek kulinarnych: „Słodki świat Ewy Wachowicz”, „Ewa gotuje”, „Ewa gotuje - szybko”, „Ewa gotuje - ulubione”, „Sałatki”, „Ciasta”, „Obiady”, „Zapiski kulinarne na każdą porę roku”. Od 2019 ma w Krakowie swoją restaurację o wdzięcznej nazwie „Zalipianki”. Kocha podróże, uprawia górską wspinaczkę.
Spotkanie połączone będzie z promocją książki „Wszystkie korony Ewy Wachowicz. Miss i cała reszta” napisanej wspólnie z dziennikarzem Markiem Bartosikiem (premiera: 25 listopada 2020).
Spotkanie organizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
----------
Fot. Archiwum PROMISS



czwartek, 10 grudnia 2020

Dzień bota

   Z okazji Dnia Bota zrobiłyśmy naszemu Photonowi świąteczną niespodziankę! Filmik z jego uroczą reakcją zobaczycie na naszym Facebooku:

Biblioteka na Jachcicach | Facebook


wtorek, 8 grudnia 2020

Gambit królowej

    Czy wiecie, że grę w szachy można wygrać już w dwóch ruchach? Znacie Gambit królowej? Oglądaliście czy czytaliście książkę? Już niedługo papierowa wersja do wypożyczenia w Bibliotece na Jachcicach!



piątek, 4 grudnia 2020

Zabawy mikołajkowe

   Kochani, czy zdajecie sobie sprawę, że ostatnie naprawdę białe Święta mieliśmy w 2010 roku? Na szczęście śnieg i prezenty to tylko dodatek do tego wyjątkowego czasu, który możemy spędzić wspólnie z bliskimi. Aby wprowadzić Was w ten świąteczny klimat, mamy kilka interesujących ciekawostek na temat Bożego Narodzenia. 
Kutia- ta słodka potrawa popularna zwłaszcza na Podlasiu uważana jest za magiczną, a to za sprawą pszenicy zapewniającej gospodarzom urodzaj oraz maku, który symbolizuje sen i kontakt z zaświatami.
Dawniej na Podlasiu w celu przystrojenia domostwa zielone gałązki zatykano również za obrazami.
Na stole wigilijnym dziś kładziemy sianko, ale w dawnych czasach były to także ziarna zbóż, groch, mak, a nawet soczewica.
Zwyczaj ubierania choinki na święta dotarł na Kaszuby dość późno, wcześniej w kącie pokoju stawiano snopek zboża.
Śląska tradycja nakazuje podczas Wigilii, aby pod każdym talerzem znalazł się pieniążek, który zapewni dostatek w nadchodzącym roku.
Po kolacji wigilijnej i pasterce górale ruszają na tradycyjne podłazy, czyli odwiedziny. Dawniej podłaźnicy, czyli młodzi mężczyźni, odwiedzali swoje ukochane i składali im życzenia rozsypując w ich domach ziarna owsa. Obecnie podłaźnicy chodzą od drzwi do drzwi, grając i śpiewając kolędy do samego rana.
Pierwsze szopki tworzyli krakowscy majstrowie, którzy dorabiali w ten sposób, nie mając zbyt dużo pracy ze względu na panującą zimę. Z misternie zdobionymi szopkami ruszali kolędować po domach.
Podzielcie się tradycjami świątecznymi z Waszych stron w komentarzach!

PS. Dzieciaki pamiętajcie, żeby dokładnie wyczyścić buciki w sobotę wieczorem! ;)





wtorek, 1 grudnia 2020

BBO

   Biblioteka na Jachcicach jest jedną z najprężniej działających filii WiMBP. Placówka rodzinna, która cieszy się dużym zaufaniem mieszkańców, pełni również rolę osiedlowego domu kultury, miejsca zabaw i spotkań. Propozycja z BBO to uzupełnienie placu zabaw znajdującego się na terenie biblioteki o stoliki do gier planszowych, a także powieszenie skrzynek lęgowych dla ptaków na budynku oraz postawienie domków dla pszczół murarek, nasadzenie kwiatów i krzewów wieloletnich.
Zakupione wyposażenie będzie służyć wszystkim mieszkańcom osiedla, zwłaszcza tym najmłodszym.
Projekt ten pozwoliłoby najmłodszym mieszkańcom w pełni korzystać z walorów filii. 
Zapraszamy do głosowania, które odbywa się w dniach 1-30 grudnia 2020 r. na stronie: www.bydgoszcz.pl/bbo

Uzupełnienie placu zabaw. (nr 339)



czwartek, 26 listopada 2020

Spotkanie DKK

   Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na spotkanie online z Martą Guzowską – pisarką, archeologiem z wykształcenia, doktorem nauk humanistycznych.
Jako pisarka zadebiutowała w 2012 r. powieścią „Ofiara Polikseny”, która przyniosła jej Nagrodę Wielkiego Kalibru 2013. Kolejne powieści kryminalne to: „Głowa Niobe”, „Wszyscy ludzie przez cały czas”, „Chciwość”, „Czarne światło”, „Reguła nr 1”, „Ślepy archeolog”, „Rok szczura”. Ma też na swoim koncie thriller psychologiczny, „Raj” oraz serię detektywistycznych powieści dla dzieci pt. „Detektywi z Tajemniczej 5”.
Autorka mieszka wraz z rodziną w Wiedniu. Spotkanie połączone będzie z promocją jej najnowszej książki zatytułowanej „Wiedeń. Miasto najlepsze do życia” (premiera: 16 września 2020).




Spotkanie organizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
-----
Fot. Copyright „Nasza Księgarnia”

środa, 25 listopada 2020

KONKURS LITERACKI

"Na chwałę słońca"

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Wandy Dobaczewskiej „Na chwałę słońca”.
Konkurs ma na celu upamiętnienie twórczości Wandy Dobaczewskiej 
[właśc. Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej], polskiej pisarki, poetki, publicystki, autorki sztuk dla teatrów kukiełkowych oraz animatorki kultury.
Konkurs zostanie przeprowadzony w dniach 23.11.2020 r. – 30.03.2021 r. włącznie.

Szczegółowe informacje oraz regulamin:




wtorek, 10 listopada 2020

Dokąd tupta nocą jeż?

   Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy w Polsce mamy dużo jeży! W naszym kraju niemal 4 tysiące osób nosi nazwisko Jeż. Z okazji Dnia Jeża wszystkim Jerzym oraz posiadaczom nazwiska Jeż życzymy wszystkiego najlepszego!:)
P.S. Zobaczcie nasze plastyczne propozycje na jesienne wieczory:)







poniedziałek, 9 listopada 2020

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

aby umożliwić Państwu korzystanie z naszych zbiorów wprowadzamy możliwość zamawiania książek na telefon lub drogą mailową. Po złożeniu zamówienia Czytelnik umawia się z bibliotekarzem po ich odbiór na konkretną godzinę.

Telefon do biblioteki: 573 313 567

E-mail: FILIAF11@WIMBP.BYDGOSZCZ.PL

Zamówione książki można odbierać w godzinach 8:00-16:00 w dni robocze.


O umówionej godzinie bibliotekarz przekazuje książki czytelnikowi, przed wejściem do biblioteki,

Systemowe naliczanie opłat regulaminowych za przetrzymanie dokumentów jest wstrzymane do 29 listopada 2020.

środa, 21 października 2020

Dzień Bez Skarpetek

  Gdzie znikają skarpetki podczas prania? Czy pożera je pralka? Czy te bez pary bywają samotne? 
Dzisiaj obchodzimy Dzień Bez Skarpet, więc wszystkich zatroskanych o ich los odsyłamy do książek Justyny Bednarek, a najmłodszych zapraszamy do zabawy, którą dla Was przygotowałyśmy!  


Połącz w pary takie same skarpetki, podając ich współrzędne. Odpowiedzi możecie napisać w komentarzach na naszym Facebooku!  


wtorek, 13 października 2020

Jaka to książka?

   Kochani, zapraszamy do udziału w naszej zabawie literackiej. Ze słownej rozsypanki ułóżcie siedem tytułów znanych książek. Powodzenia!
CIEŃ, DWOREK, KWIATY, RZNiW, MIĘDZY, PODDASZU, MALOWANY, SONATA, WIATRU, OSIEDLE, CISZA, NA, DŹWIĘKAMI, WIŚNIOWY, JESIENNA, PTAK





wtorek, 15 września 2020

środa, 9 września 2020

Śladami Novalisa

 W miniony poniedziałek w Bibliotece na Jachcicach zagościła ekipa TVP3. Bydgoski poeta, tłumacz niemieckiej poezji i eseistyki - Wiesław Trzeciakowski w wywiadzie z Urszulą Guźlecką opowiadał o swojej nowej książce Śladami Novalisa. My miałyśmy okazję posłuchać przedpremierowo, a Was zapraszamy do obejrzenia magazynu kulturalnego Po oklaskach  w piątek (11.09.) o godzinie 19:15 lub w sobotę (12.09.) o godzinie 11:45. Dzięki uprzejmości Pana Wiesława, który podarował nam egzemplarz, będziecie mogli poznać historię niemieckiego poety i filozofa, o którego życiu i twórczości tak ciekawie opowiadał.





 

poniedziałek, 7 września 2020

Niebo Bibliotekarza

   Oto najnowsze dary od naszych Czytelników, a w dodatku nie wszystkie! Jesteśmy zachwycone Waszym wsparciem! Dziękujemy za To i tamto, za to, że pomimo upałów Mróz zagościł w naszej bibliotece, a zainteresowani będą mieli okazję przespacerować się po postapokaliptycznym Metrze i za wiele, wiele więcej! Mamy dzieła mistrza grozy H.P. Lovecrafta, kilka dobrych pozycji z gatunku True crime, powieści, w których zakochają się wszystkie kobiety, a także biografie i reportaże, które mogą całkowicie zmienić Wasze spojrzenie na świat. Razem tworzymy Bibliotekę na Jachcicach, jesteście niezastąpieni, a my wniebowzięte!



środa, 5 sierpnia 2020

Gruzja...

   Kuchnia gruzińska słynie z aromatycznych przypraw i wybornych win. Sycące chaczapuri, cudownie doprawiona zupa charczo, czy pierożki chinkali skrywające intensywny wywar to dania, które z pewnością trzeba spróbować. Jeśli macie ochotę poznać Gruzję; jej tradycję i kulturę przeplataną zabawnymi anegdotami, zachęcamy do sięgnięcia po lekturę "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji". Natomiast wytrawnych książkowych smakoszy zapraszamy na prawdziwą ucztę, którą zaserwuje nam "Ósme Życie" autorstwa gruzińskiej powieściopisarki Niono Haratischwili. A może Wy mieliście kiedyś do czynienia z gruzińskimi potrawami lub gruzińską literaturą?





czwartek, 23 lipca 2020

Dzień Włóczykija


Spotkanie online z profesor Hanną Suchocką | DKK

   Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki serdecznie zaprasza na spotkanie online z profesor Hanną Suchocką – wybitną postacią polskiej polityki i dyplomacji, doktorem habilitowanym w zakresie nauk prawnych, profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pierwszą kobietą w Polsce, która pełniła funkcję premiera (1992-1993), ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym (1997-2000), posłanką na sejm kilku kadencji, ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim (2001-2013).
  Wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Instytucie Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu, Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Przez wiele lat członkini i pierwsza wiceprzewodnicząca, a od 2016 honorowa przewodnicząca Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Pełniła funkcję przewodniczącej Forum Polsko-Ukraińskiego. W 2014 roku weszła w skład Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. W latach 2015-2018 na stanowisku kierownika Katedry Prawa Konstytucyjnego UAM w Poznaniu.
Autorka książek: „Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta”, „Ambasador u trzech papieży”.


wtorek, 21 lipca 2020

Wirtualne podróże po Polsce - Zakopane

   Wolicie kwaśnicę na żeberkach czy bryjkę ze słoniną? Czy może jednak jesteście fanami oscypka z żurawiną albo pierogów z bryndzą? Z góralskiej karczmy nikt nie wyjdzie głodny, a to dlatego, że kuchnia ta składa się z niezwykle treściwych i sycących potraw, ale bez obaw wszystkie kalorie spalicie w czasie pieszych wędrówek! Zakopane słynie z malowniczych szlaków i tras narciarskich. Miłośnicy fauny także będą usatysfakcjonowani. Podczas spaceru można spotkać owce, lisy, sarny, a nawet niedźwiedzie!
 Wszystkim, którzy lubią historie z dreszczykiem, polecamy zainteresować się tajemniczym zjawiskiem Widma Brockenu, opuszczonym pensjonatem Sanato, a także niewyjaśnioną zagadką śmierci Kaszniców w Dolinie Jaworowej położonej niedaleko Zakopanego. Zapraszamy na krótką wirtualną podróż po Zakopanem!









Prezentacja do obejrzenia na naszym Facebooku!

piątek, 17 lipca 2020

W ogniu pytań

   Z okazji 75 urodzin Pippi przygotowałyśmy dla Was krzyżówkę o naszej solenizantce.
Życzymy dobrej zabawy! :)

PYTANIA:

1.Co zdobiło twarz Pippi?

2.Jak miał a imię najbliższy przyjaciel Pippi?

3.Nietypowy współlokator Pippi to:

4.Ulubiona fryzura Pippi.

5.Jak nazywała się willa, w której mieszkała Pippi?

6.Jedna z cech charakteru Pippi.

7.W jakim kraju dzieje się akcja przygód tej rudowłosej dziewczynki?

8.Róznokolorowe - noszone na nogach naszej bohaterki:

9.Pan Nilsson to:

10. Tata Pippi zasłynął jako:

11. Popisowe danie Pippi:

12.Jak miała na imię koleżanka Pippi?





http://jungoffska.pl/konkurs


#pippi75 #urodzinypippi #congratspippi #latozpippi #jungoffska #bemorepippi #bibliotekanajachcicach

środa, 1 lipca 2020

Dzień Psa

   Dzisiaj obchodzimy Dzień Psa, a jak powszechnie wiadomo (obok książek;) to właśnie psy są najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka! Postarajmy się żeby powiedzenie - pieskie życie - zaczęło kojarzyć się tylko ze szczęśliwymi chwilami!




wtorek, 30 czerwca 2020

Quiz

Chyba każdy słyszał o Pippi Pończoszance- barwnej bohaterce książek autorstwa Astrid Lindgren, ale czy wiedzieliście, że Pippi obchodzi w tym roku 75 urodziny? Z tej okazji przygotowałyśmy dla Was krótki quiz, sprawdzający jak dobrze znacie tę piegowatą dziewczynkę. Zapraszamy do zabawy!





czwartek, 25 czerwca 2020

75. Urodziny, czyli Lato z Pippi

   Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy – Ambasadorem konkursu dla dzieci z okazji 75. Urodzin Pippi Pończoszanki!
WiMBP w Bydgoszczy została Ambasadorem konkursu „75. Urodziny, czyli Lato z Pippi”, którego organizatorem jest Wydawnictwo Jung-Off-Ska
Temat konkursu: „Pippi inspiruje”
Do wyboru jedno z poniższych zadań:
a)„Limeryk o Pippi”. Praca literacka dla rodzin (dorosły + dziecko do 16 roku życia).
b)„Pippi w malarstwie polskim i światowym” - praca plastyczna dla rodzin (dorosły + dziecko do 12 roku życia) wykonana dowolną techniką, inspirowana twórczością dowolnego malarza (Szczegółowe informacje w regulaminie konkursu).
Prace konkursowe należy nadsyłać się w dwóch kategoriach: plastycznej (do 12 lat) i literackiej (do 16 lat).
Termin nadsyłania prac do 31 sierpnia 2020 roku, na adres Ambasadora konkursu tj. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy ul. Długa 39. 85-034 Bydgoszcz.
Każda nadesłana praca musi zawierać kartę zgłoszenia (zał. do regulaminu)
Prace konkursowe nie mogą być nadsyłane bezpośrednio do organizatora (Wydawnictwo Jung-Off-Ska). W pierwszym etapie konkursu nagrody przyznaje Ambasador, czyli WiMBP w Bydgoszczy. Nagrodzone prace zostają przesłane na konkurs na szczeblu ogólnokrajowym.
Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu:

http://jungoffska.pl/konkurs
http://jungoffska.pl/informacja/76/zasady-i-regulamin